"Suur tänu nii asjaliku ja kiire teeninduse eest!"

Helina T., projektipõhine energiamärgis

„Tänan kiire töö ja asjaliku koostöö eest! Soovitan teid ka teistele klientidele.“

Toomas K., eramu energiamärgis

Järgne meile:

Facebook Page Twitter
Ventilatsioon vajab renoveerimist PDF Trüki E-mail
Kirjutanud Anneli Sihvart   
Laup., 13.Mär..2010 01:57

Loomulik ventilatsioon head sisekliimat ei taga

Suurpaneelelamute ventilatsiooni renoveerimine on hädavajalik, kinnitab aastail 2008-2009 Tallinna Tehnikaülikooli ehitusteaduskonnas läbi viidud uuring "Eesti eluasemefondi suurpaneel-korterelamute ehitustehniline seisukord ning prognoositav eluiga". Alljärgnevalt refereerime peamisi selle probleemiga seotud soovitusi nimetatud uurimuses.

Enne 1990. aastat ehitatud suurpaneelelamutes on reeglina loomulik ventilatsioon. Värske õhk jõuab ruumidesse piirete ebatiheduste kaudu, väljatõmme toimub väljatõmberestide ja ehituslike ventilatsioonikanalite süsteemi kaudu. Loomuliku ventilatsiooni puhul hakkab õhk liikuma põhiliselt välis- ja siseõhu tiheduste erinevuse tõttu ning tuule mõjul. Kui pole temperatuurierinevust või tuult, siis õhk kanalites ei liigu.

Kui samaaegselt pole võimalik tugevdada ventileerimist kõigis ruumides akende avamise teel, on oht, et õhuvahetus jääb liiga väikeseks. Seda eriti suvel, mil on oht, et õhu niiskussisaldus võib tõusta liiga kõrgeks. See võib omakorda põhjustada ehitus- ja viimistlusmaterjalide hallitamist ja mädanemist. 

Õhk võib loomuliku ventilatsiooni kanalites liikuda ka vales suunas ja põhjustada hügieeni- ja tuuletõmbeprobleeme. Renoveerimata elamute alumistel korrustel võib õhuvahetus talvel olla isegi liiga suur, suvel aga liiga väike. Ülemiste korruste korterites on õhuvahetus üldjuhul alati ebapiisav. Ülemistel korrustel olid projektis ette nähtud väljatõmbeventilaatorid, mis aga puuduvad või on eemaldatud.

Loomulik õhuvahetus väheneb väga oluliselt akende vahetusega. Puuduliku ventilatsiooni tõttu võivad hoonetes hakata vohama hallitus ja selle laguproduktid.
Ventilatsiooni renoveerimist tuleb alustada olemasoleva olukorra selgitamise, ventilatsioonikanalite uurimise ja kaardistamisega. Vajadusel tuleb ventilatsioonikanalid puhastada ning tihendada. Tuleb kontrollida, kas korterid on ühendatud õige ventilatsioonikanaliga.Ventilatsioonilõõride sulgemine on lubamatu

Tuleb arvestada, et hoone piirded, küttesüsteem ja ventilatsioon moodustavad ühtse terviku. Osad renoveerimislahendused ei sobi kõikidele suurpaneelelamutele.
Renoveerimislahenduste väljatöötamisel on eeldatud, et korteris ei viibita pidevalt. Seetõttu on õhuvahetus määratud kahe olukorra jaoks. 10 h päevas on õhuvahetus väiksem ja 14 h päevas suurem. Kui korterid on pidevas kasutuses (lastega pered, vanurid), tuleb õhuvooluhulkasid suurendada.

Loomuliku ventilatsiooni korrastamine

See variant on kõige odavam. Tuleb aga arvestada, et vajalikku sisekliimat see ei taga ning selle variandiga ei saa lahendada hallitus- ja niiskusprobleeme. Lahendus sobib viiekorruseliste ja üheksakorruseliste suurpaneelelamute kõikide korterite jaoks. Ventilatsioonikanalid tuleb puhastada ja kaardistada. Vajadusel tuleb korter ühendada õigesse ventilatsioonikanalisse.

Loomuliku ventilatsiooni korrastamine ning värskeõhuklappide lisamine

Lisaks eelnevas lahenduses kirjeldatud meetmetele lisatakse korteri välisseintesse värskeõhuklapid. Eelistatavaim on lahendus, kus värskeõhuklapp paigaldatakse radiaatori taha. See võimaldab välisõhu ülessoojendamist enne ruumi sisenemist. Selle lahenduse korral võib vajalik õhuvooluhulk tagatud olla madalatel temperatuuridel ja alumistel korrustel.

Et tagada vajalik õhuvahetus, tuleb paigaldada värskeõhuklapp koos ventilaatoriga. Ventilaatori tekitatav müra on aga 27 dB. Vastavalt sotsiaalministri 4. märtsi 2002. a määrusele nr 42 "Müra normtasemed elu- ja puhkealal, elamutes ning ühiskasutusega hoonetes ja mürataseme mõõtmise meetodid" on tehnoseadmete poolt tekitatava müra soovituslik taotlustase 25 dB.

Mehaaniline väljatõmme köögist ja sanitaarruumidest, värskeõhuklappide lisamine

Sel juhul paigaldatakse kööki pliidikubu, sanitaarruumidesse väljatõmbe ventilaatorid, magamistubadesse ja elutuppa värskeõhuklapid. Nii on võimalik tagada korteris rahuldav sisekliima suhteliselt väikese alginvesteeringuga. Energiakulu on aga süsteemil suur. Kuna pärast renoveerimist on õhuvahetus suurem, suureneb ka ruumide soojusvajadus. Sobib viiekorruselistele hoonetele ning üheksakorruseliste hoonete kaheksanda ja üheksanda korruse jaoks. Plussideks on odav algmaksumus ja võimalus saavutada rahuldav sisekliima.

Mehaaniline sissepuhe/väljatõmme korteripõhise ventilatsiooniagregaadiga

Ventilatsiooniagregaat paigaldatakse esikusse või kööki. Värske õhk võetakse läbi välisseina. Värske õhu torustik läbimõõduga 125 mm asub köögi lae all. Õhuvõtu torustik tuleb isoleerida kondensaadivastaselt. Sissepuhkeõhk antakse elutuppa ja magamistubadesse. Sissepuhke torustik läbimõõduga 100 mm asub lae all seina ääres. Õhujaotajatena kasutatakse seinapealseid või laeplafoone.

Väljatõmbeõhk juhitakse ära köögist, vannitoast ja WC-st plafoonide kaudu ja köögist pliidikubu kaudu. Väljatõmbetorustik läbimõõduga 100 mm asub lae all, seina ääres. Heitõhk juhitakse olemasolevasse ventilatsioonikanalisse. Korteri ventilatsiooniagregaat tagab väga hea sisekliima, see süsteem hoiab ka energiat kokku, kuna väljapuhutava õhuga soojendatakse sissepuhkeõhku. Süsteemi ehitamine läheb aga maksma ~ 50 000 krooni korteri kohta.

Ruumi sissepuhke-väljatõmbe ventilatsiooniagregaadid

Selle süsteemi puhul on ruumides ventilatsiooniagregaadid, väljatõmme toimub WC-st, vannitoast ja köögist. Värskeõhuklapp paigaldatakse kööki, agregaadid elutuppa ja magamistubadesse. Sobib viiekorruselistele hoonetele ning üheksakorruseliste hoonete kaheksanda ja üheksanda korruse jaoks.

Niisugune korteri ventilatsiooniagregaat tagab väga hea sisekliima, see süsteem hoiab ka energiat kokku, kuna väljapuhutava õhuga soojendatakse sissepuhkeõhku.
Alginvesteering on aga suur, agregaadi hind on ~ 12 000 krooni (üks agregaat toa kohta).



Jaga teistega:
Digg! Reddit! Del.icio.us! Mixx! Google! Live! Facebook! Technorati! Squidoo! Twitter!
 
 


Artiklid e-kirjaga!

* Uuringute tulemused
* Mis on renoveerimisel oluline?
* Korteriühistu energiasääst

hoiame Sinu andmed 100% kaitstud

Login



Meil on lehel 23 külalist online